Nekalé praktiky v esoterice - takhle NE!

23.08.2022

Není všechno zlato, co se třpytí. Ani esoterika není výjimkou. V autobazarech má polovina vozů stočený tachometr (máte tedy 50% šanci, že se napálíte), esoterici a různí terapeuti si zase naopak "přitáčí" fiktivně navíc roky praxe, kterou nemají. Dnes se podíváme na základní informace, které si můžete sami jednoduše ověřit přes internet při výběru svého lektora či terapeuta v oblasti esoteriky, duchovního a osobního růstu. 

Nejde jen o odbornost či roky praxe, ale také o kvalitu podnikání. Neboť terapeuti jsou stejní podnikatelé jako třeba obchodníci s e-shopem, maséři, kadeřnice či pedikérky a i oni všichni musí dodržovat zákony a mít své podnikání v pořádku a "čisté". Dnes se podíváme na několik neduhů a nekalých praktik v esoterických službách:


1. Chybí povinné údaje, obchodní podmínky nebo zásady zpracování osobních údajů

Zákon udává, že na webu musí být uvedeno minimálně jméno a příjmení (případně název firmy), adresa, identifikační číslo (IČ), zápis do živnostenského či obchodního rejstříku (a případně DIČ).

Pokud na webových stránkách provozovatele nenajdete v sekci Kontakt žádné údaje, zbystřete: Kdo je provozovatelem webu? Kdo je skutečný majitel? Na koho se obrátíte, když budete chtít něco reklamovat? A když na to přijde, komu a kam budete posílat doporučený dopis do vlastních rukou (např. s výzvou k odstranění vad či nějakou urgenci Vaší reklamace)?


2. Nedostali jste fakturu

Pokud vám po objednání (ani po zaplacení) nepřijde žádný doklad (typicky Faktura), pak zbystřete. Je možné, že máte co do činění s člověkem, který svou práci dělá tzv. "na černo". Pokud jste se obrátili na duchovního učitele, který tvrdí, že má letitou praxi a mnoho studentů, a přitom podniká na černo, ptal bych se PROČ.

Takovou spolupráci nedoporučuji, není energeticky čistá a ani legální (z jeho strany). Minimálně se zeptejte sami sebe: Jaké záruky mi dává terapeut/lektor na své služby, které poskytuje na černo?

OTÁZKA: Máte vůbec nějakou záruku či ochranu Spotřebitele, když nakupujete služby u nepodnikatele?

Naprosto minimální, spíše žádnou...

OTÁZKA 2: Již se Vám podařilo někde něco vyreklamovat bez faktury?

A chcete nechat náhodě něco tak kriticky důležitého, jako je Váš vlastní duchovní vývoj, léčení a transformace? Vždyť to vše je důležité. Vy si zasloužíte kvalitní službu. Zasloužíte si veškerou péči. Zasloužíte si jistotu. Na Vás záleží. Zasloužíte si kvalitního pomocníka na Vaší cestě. Zasloužíte si ve svém životě lektora, který si toto vše uvědomuje. Neodbývejte se. Vy jste přece důležití.


3. Pozor na platby poštovní poukázkou na adresu

Nejčastěji používaný způsob platby je bankovním převodem. Ideální je, pokud si můžete vybrat alespoň ze 2 druhů platby (typicky: bankovní převod a platba kartou - která je bezpečnější než bankovní převod - v tom smyslu, že můžete v případě sporu s obchodníkem reklamovat platbu u své banky, a máte tak šanci požadovat částku nazpět - tzv. "chargeback").

Nezačínejte si raději s lektorem či léčitelem, který tvrdí, že bankovní účet nemá a nutí Vás zaslat peníze přes poštovní poukázku typu B na jeho adresu. Může v tom být pro Vás mnoho rizik... U seriózních poskytovatelů si způsob platby zvolíte Vy sami jako klienti - dle toho, co preferujete.


4. Chtějí po Vás nepravdivá tvrzení, třeba že vracíte půjčku

Pokud máte odeslat platbu za objednané služby a součástí instrukcí je, do poznámky uvedete, že se jedná o vrácení půjčky (či splátku půjčky), PLATBU NEPOSÍLEJTE !!! Zde se může také jednat o snahu provozovatele skrýt příjmy - a to určitě není košer. Kromě toho se jako Spotřebitelé zbytečně můžete připravit o záruku či ochranu. (Kdo by Vám měl taky co poskytnout za službu, když Vy si vlastně nic neobjednáváte, Vy jen přece vracíte půjčku, že?)

V takovémto případě nic nikomu neplaťte!

OTÁZKA: Jak budete u obchodníka reklamovat, když nemáte fakturu a ještě mu do poznámky (zprávy pro příjemce) uvedete, že se jedná o Vaši splátku půjčky, kterou údajně dlužíte obchodníkovi?

Špatně! Nic neplatit!

OTÁZKA 2: Nebylo by pro Vás jednodušší, jistější a energeticky čistější najít si takového průvodce, který má toto vše v pořádku? O kterém víte, že je na trhu skutečně tak dlouho, jak uvádí a ideálně mít možnost se předem podívat na ukázky jeho práce?


5. Tlačí na Vás, nebo dokonce vyhrožují?

Rozhodně nic neposílejte, pokud se cítíte pod tlakem. Vím o případech, kdy bylo na klienty tlačeno a říkali jim něco jako: "Jde o Vaši karmu! Jde o Vaši rodinu! Jde o Vaše zdraví! Tak honem! Pošlete peníze DNES a nikomu o tom hlavně neříkejte, nebo Vás může stihnout velké neštěstí a boží trest!" Toto jsou nátlakové a zcela neetické praktiky a věřím, že na ně nenaletíte, a to ani v tíživých životních situacích. Stejně by Vám služba od takového neetického člověka nijak nepomohla.

Pokud se setkáte s takovouto formou neetického nátlaku, má rada zní: přestaňte komunikovat, nenechte se zviklat strachem (ne, opravdu Vás za toto boží trest nestihne) a hlavně nic neplaťte. Pokud nic nezaplatíte, po čase komunikace ustane a budete mít klid. A alespoň Vám zbyde na skutečně kvalitní službu, která Vám pomůže. Budete si tak moci dovolit například nějakou službu či kurz u člověka, který Vám za Vaše peníze poskytne férovou a bohatou protihodnotu.


6. Máte si vzít půjčku? Neberte si ji!

Pokud na Vás vyvíjejí nátlak, abyste si vzali rychle půjčku (např. 10, 20 nebo 30 tisíc), kterou využijete na "zlepšení své karmy", pak rychle berte nohy na ramena! Pryč od takových lidí! Na dovolenou, vánoční dárky a esoteriku si NEBERTE půjčky (a už vůbec NE mimo banky!)

TIP: Raději si v klidu našetřete, případně se domluvte přímo s lektorem/terapeutem na 2 splátkách, pokud je to možné. Do více než 2 splátek přímo lektorovi bych nešel, služba Vám má pomoci, ne Vás stresovat splátkový kalendář.

TIP 2: Pokud lektor zahájí službu či kurz až po uhrazení celkové částky, tedy druhé poloviny částky, je to v pořádku a je to běžná praxe. V tomto případě (tedy před poskytnutím samotné služby = před uhrazením druhé poloviny do celkové výše částky) by ani neměl být problém u seriózního poskytovatele vrátit Vám předem zaplacenou první polovinu, v případě, že se rozmyslíte, protože žádná služba ještě neproběhla. (A i v těchto případech mějte na vše fakturu.)


7. Obdrželi jste cizí studijní materiály

Pokud lektor tvrdí, že má letitou praxi, není asi úplně v pořádku, když používá cizí materiály pro výuku svých žáků. Co myslíte? Neměl by zpracovat svoje vlastní? Neměl by Vás učit právě lektor, kterého si vyberete a ne zprostředkovaně někdo jiný (skrze cizí materiály)?

Opět bohužel běžná nekalá praxe: Loni si nakoupili kurzy, letos si založí webové stránky a předávají cizí materiály. U toho se často vydávají za ostřílené lektory s mnohaletou praxí, kterou reálně nemají. Navíc ani často nemají žádná živnostenská oprávnění, takže službu obdržíte od nepodnikatele (tedy bez jakýchkoli záruk). Zde se ptám: Kde je přidaná hodnota? Kde je porozumění tomu, co učí, když ani nic tak základního jako skripta ke kurzu nenapíší? Kde je nějaká zodpovědnost, kde je ta pravda, kterou se ohání?

Nemám nic proti začátečníkům, většina z nich do 3 - 4 let přijde na to, že to není úplně pro každého, že o této práci měli svou vlastní mylnou představu... Vadí mi však, když někdo uvádí klienta v omyl tím, že o sobě tvrdí, že má v tom, co nabízí, mnohaletou praxi a přitom začal teprve loni nebo letos. Zde si připadám jako člověk, kterému se snaží prodat stočené auto.

Já jsem si zpracoval své vlastní první materiály ještě předtím, než jsem začal v roce 2010 s výukou Reiki a Shambally. Půjčil jsem si všechny dostupné knihy o Reiki, přečetl, udělal výpisky, kriticky jsem se nad jednotlivými technikami a informacemi zamýšlel, konzultoval vše v počátcích se svým prvním lektorem Reiki... (Abych pro Vás mohl být kvalitním lektorem, celkem jsem základní kurz Reiki absolvoval 4krát v různých školách.) 

Následně od roku 2010 až dodnes průběžně mé materiály aktualizuji a doplňuji. Ať již textové materiály (skripta, Ebooky), tak mé video kurzy.

Pouze díky vytvoření a postupnému vymazlení mých vlastních materiálů a videokurzů k Reiki, Shamballe 1024 (a následně k dalším energetickým systémům a navazujícím kurzům) jsem mohl skutečně proniknout do hloubky. A toto se nestane, když nevytvoříte své vlastní materiály - když tímto procesem vlastního "dozrání" neprojdete.

Je zodpovědné si nejprve vytvořit vlastní materiály a až poté začít učit. Alespoň k těm nejzákladnějším kurzům - které jsou nejdůležitější právě tím, že jimi lidé svou duchovní cestu často začínají.

OTÁZKA: Nechali byste se operovat od lékaře, který své seminární a diplomové práce okopíroval?

Navíc, pokud jste obdrželi cizí materiály, nikdo Vám už nezaručí, že tam nejsou pozměněné části textu, některé části vynechány, apod. Cizí materiály nemusí být dokonce ani aktuální! A většinou již aktuální nějaký ten pátek či rok nejsou...

Občas se ke mně donese, že si někdo zásadně ulehčí práci tím, že předává moje materiály (nebo jejich části). To však rozhodně neznamená, že daný lektor má automaticky i můj "punc kvality". A určitě to neznamená, že schvaluji jeho koncept, že s daným člověkem souzním, nebo že se za něj snad dokonce mohu zaručit. To určitě rozhodně ne!


8. Není jasné, jak dlouhou má lektor/terapeut skutečnou praxi

8.1 O své praxi lže či mlží

Pokud si někdo uvede někam na svůj web či třeba jen tak v patičce stránky např. "© 2016 - 2022", pak můžete Vy, jako potenciální klient, snadno nabývat dojmu, že se obracíte na lektora/terapeuta, který má 6letou praxi. JE TOMU VŠAK SKUTEČNĚ TAK ???

8.2 Délku praxe zamlčuje

Další možností je, že lektor délku své praxe vůbec nikam neuvede. Je to sice lepší, než kdyby záměrně lhal a uváděl Vás v omyl. AVŠAK, zeptám se: Vás nezajímá, zda se obracíte na odborníka s praxí nebo začátečníka? 

Znovu říkám, nemám apriori nic proti začátečníkům, pokud klienta otevřeně a pravdivě informují, že jsou začátečníci. (Myslím, že to není ono, když se někdo prezentuje jako mistr světa a přitom si vlastní praxi založil letos či loni.)

Ne, nemusíte znát číslo bot Vašeho lektora, ale posoudit si - sami pro sebe, zda je to zkušený odborník, začátečník či něco mezi tím, to je přece Vaše základní právo.


Ověřit si minimálně to, od kdy lektor či terapeut oficiálně podniká (případně zda vůbec) a od kdy si skutečně založil svůj web je záležitost na 1 minutu času. Použijeme k tomu nezávislé autority - 2 registry, které jsou zdarma a veřejně dostupné online. Výsledkem toho budete ihned lépe vědět, zda například uvedená praxe terapeuta/lektora může odpovídat skutečnosti:

Ověřte si sami v 30 vteřinách:

Podívejte se (zcela ZDARMA) do registru českých domén na datum registrace domény lektora/terapeuta. Údaj získáte po zadání domény na oficiálních stránkách centrálního registrátora českých domén. Což je něco jako katastr, ale pro domény (názvy webu).

V mém případě zjistíte, že má doména "shamballa-reiki.cz" byla registrována v roce 2010. Což se shoduje s rokem, který uvádím na svém webu jako počátek mé praxe.

Všeobecná a pofidérní tvrzení: "já už se roky předtím zajímal/a o duchovno/psychologii..." či "já už jsem před lety dávno četl/a knihy s duchovní tématikou..." nebo "duchovno mě vždycky zajímalo..." či snad "já již dávno jsem si sám/sama pro sebe studoval/a...", apod. by Vás neměly vůbec zajímat! (Já na základní škole také přečetl Babičku od B. Němcové a tvořil herbář, ale reálnou praxi pro léčitelství, ani pro výuku Reiki, meditace či energie Shambally mi to nepřineslo. Stejně tak netvrdím, že když jsem docházel jako student v Olomouci (mimo jiné) na katedru psychologie na seminář meditace, tak že bych byl psycholog.)

Co si představíte pod pojmem "praxe"? Ne, četba knih, ani studium pro svou vlastní potřebu či zálibu se do praxe nepočítá! Zkušeným řidičem automobilu se také nestanete pouze tím, že se naučíte značky. Praxe je přece praxe - s reálnými lidmi, s reálnými klienty a na denní bázi.

Ověřte si tedy, jak dlouho skutečně Váš lektor učí a pokud má web poměrně nový, tak se ho zeptejte na reference a zkušenosti z doby, než si zřídil webovky. Je samozřejmě možné, že je už roky natolik vytížen, že dosud neměl důvod mít web. Ale je také možné, že uvádí nepravdivé informace a "uměle" si navyšuje svou dosavadní praxi. Což je bohužel docela časté a taky pěkně neetické.

Ověřte si ještě jednu věc - do 1 minuty máte výsledek:

V registru živnostenského podnikání si můžete (zcela ZDARMA) ověřit, od kdy reálně daná fyzická či právnická osoba podniká (a zda vůbec má oprávnění vykonávat samostatnou výdělečnou činnost). Stačí tam vyhledat buď IČO (kolonka "Identifikační číslo osoby") nebo jméno a příjmení, příp. název firmy (kolonka "Subjekt").

V mém případě najdete, že podnikám od 29. 2. 2012 (IČ: 88609901). Předtím, než jsem dovršil plnoletosti a zřídil si živnostenské oprávnění, mé příjmy danil jeden z mých rodičů (což je správný postup, jeden ze 3 možných a zcela legálních). Postupně jsem přešel na podnikání jako firma - formou s.r.o. (IČ: 09305467).

Vidíte, že datum registrace domény mého webu i má živnostenská oprávnění korespondují s rokem 2010 - což je rok, od kdy učím a dělám terapie a také to tak férově uvádím zde na tomto mém webu.


9. Kopírují bez rozmyslu

Autoritám v jakémkoli oboru se stává, že jsou kopírovány. Není to etické, není to správné a není to ani legální! Duchovno, esoterika, léčitelství nejsou žádnou výjimkou - i zde se kopíruje jako na běžícím páse. Někdy mám pocit, že kdybych si na svůj vlastní web napsal, že v rámci přípravy na sezení s klientem se vždy poškrábu za uchem, tak si to druzí, zejména začátečníci, dají na své weby taky. 

Na jednu stranu mi to asi může lichotit. Wow, od roku 2010 jsem se soustavnou pílí, prací na sobě, vylepšováním mých kurzů, služeb a péče o mé klienty, dostal do pozice určité autority v oboru. Můžu být poctěn, že mě ostatní kopírují?

Ne, opravdu poctěn nejsem. Proč?

Protože když někdo zvenčí pouze bez rozmyslu a hlubšího pochopení okopíruje mé texty, odstavce či fráze - bez toho, aniž by znal konkrétní detaily o tom, jak pracuji a proč jsem danou novinku zavedl, a pouze se to vše snaží "zvenčí okoukat", mohou se tito kopírovači dopouštět na jejich klientech značných nepochopení a škod.

Je to asi jako kdyby si Váš zubař dal na dveře ceduli: "Na preventivní prohlídce trhám osmičky zdarma". No začínající zubař od vedle by na základě toho začal svým pacientům trhat osmičky automaticky! bez ptaní! a všem! Nebo by si řekl: "A proč mám trhat jen osmičky, co takhle rovnou všechny zuby, ať dám ještě lepší nabídku, ať lidi chodí právě za mnou."

Představte si tuto paradoxní (a možná trošku groteskní) situaci sami na sobě: Přijdete ke svému zubaři, on se na nic neptá a prostě Vám ty osmičky škubne... Nemáte osmičky? Nevadí, vytrhne Vám něco jiného, jen aby to bylo.

Bohužel i v léčitelství a duchovnu (nejen) začínající konkurenti často kopírují mé novinky. Nedivím se jim, v začátcích člověk opravdu nemá dostatek pochopení, aby mohl o svém poznání psát, protože ještě žádné nemá - nemá praxi. Špatně však je, že stejně bez rozmyslu, jako v našem příkladu trhání osmiček, se snaží napodobovat. Nebezpečné to je, zejména, pokud se propojí více faktorů z tohoto mého článku dohromady!

Již se ke mně doneslo mnoho příběhů... Proto je důležité znát skutečnou délku praxe toho, komu se svěřujete, na koho se obracíte v často tíživé životní situaci. A právě proto jsem napsal tento článek, abych poukázal na časté neetické jednání v branži.

Vídám to každý měsíc: Člověk, který loni ještě o Reiki, léčitelství a duchovnu ani nevěděl, založí si letos webové stránky, okopíruje texty či jejich části, líbivé odstavce či fráze, bez rozmyslu, a na web si napíše, že má 6 let praxe. Potenciální klient, který se rozhoduje na základě okopírovaných textů a vymyšlené délky praxe se pak často napálí. Bohužel mnoho z takto napálených hledajících na dlouhou dobu na duchovno zcela zanevřou.

Proto trvám na tom, že každý, kdo chce tuto práci dělat, pomáhat lidem a měnit jejich životy, by si měl napsat minimálně své vlastní texty a svá vlastní skripta. Aby si zkrátka každý prošel tou nezbytnou cestou vlastního vývoje a dozrání. Jen kopírovat, není udržitelná cesta.


10. Nabízí úvodní telefonát zdarma

Pozor. Úvodní telefonická konzultace je skvělá věc! Vůbec netvrdím, že je to špatně. Ale ani to nemusí být záruka kvality! Obchodníci moc dobře ví, že se jim "hovor zdarma" vyplatí. Není problém udělat 20minutový hovor, který vás nadchne a vychýlí váhy vašeho rozhodování.

Já úvodní telefonáty už dlouho nedělám, protože nechci nikoho přemlouvat. Jsem mnohem raději, když si hledající v klidu prohlédne a pročte můj web, mé články, naladí se na mě z mých textů, emailového kurzu a fotografií, a podle intuice se rozhodne, zda již chce změnit svůj život a zda mu k tomu mám dělat průvodce a pomocníka já.


Už vám z toho jde hlava kolem?

Je toho hodně, co byste mohli zkontrolovat, že? A přitom Vy jenom hledáte pomocníka, průvodce, kvalitního lektora či terapeuta. Nechcete si založit detektivní kancelář!

Nebojte, není to tak složité, jak to možná vypadá a trocha opatrnosti se může vyplatit.

Ideálně ještě před nákupem si alespoň zkontrolujte:


Samozřejmě jeden otazník nemusí nutně nic znamenat, ale pokud se otazníky "jen vrší", raději možná zpozorněte.


Informace pro čtenáře:

Tento článek nemá za cíl nikoho urazit a samozřejmě je nutné posuzovat každý případ individuálně. Tento článek není univerzální konečný návod, ani žádnou bernou mincí. Tento článek se pouze snaží poskytnout hledajícím základní informace o tom, s čím se mohou lidé na internetu - i v oblasti duchovna a osobního rozvoje - setkat. 

A přece všeobecně: Umět si rychle ověřit, zda eshop, ze kterého chci nakoupit nevznikl třeba jen měsíc (či týden) nazpět... Umět si zjistit, od koho nakupuji (a zda vůbec má obchodník oprávnění podnikat)... To vše patří do základních návyků pro bezpečné chování a nakupování čehokoli přes internet. 

A samozřejmě vím, že pro mnoho z Vás to vše jistě není žádnou novinkou. Ale pokud se najde alespoň 1 člověk, kterému tento článek pomůže, pak měl smysl veškerý čas, který jsem s jeho sepsáním strávil.

Nemám nic proti začátečníkům, každý nějak začínal... Vadí mi ale, když někdo klienta (záměrně či z neomluvitelné nedbalosti) uvádí v omyl - například tím, že si uměle nadhodnotí délku své praxe. Toto většinou klient (bez ověřování v registrech, které jsme si dnes ukázali) nemá, jak zjistit. Nesouzním s tím, když si někdo ulehčí práci a vykašle se na tvorbu vlastních materiálů (alespoň pro hlavní kurzy). Nerezonuji s neetickými praktikami. Proč? Protože všichni lektoři a terapeuti společně budují duchovnu nějakou pověst. A hlavně respekt a odpovědnost vůči klientovi by měla být na prvním místě. Za každým člověkem je totiž životní příběh, důležitý příběh, cesta a záměr duše, často propletené osudy v rodině a konkrétní životní situace. 

Já si tuto odpovědnost uvědomuji díky lidem, kteří se na mě reálně obrátili a kteří se mnou od roku 2010 své příběhy sdílí.

Jako lektor a terapeut se každý den snažím být průvodcem a pomocníkem pro své klienty, lepším člověkem. A tak bychom měli všichni smýšlet a činit tak každý den, dokud žijeme a dýcháme. Takto to mám já uvnitř sebe, snažím se, aby to z mé odváděné práce bylo znát a moc bych si přál, abychom žili v ideálním světě a měli to tak všichni, kdo mají své webové stránky a nabízí služby...


Každý obor má srdcaře, ale bohužel i ty, co si s tím moc hlavu nelámou...

Není lepší spolupracovat právě se srdcařem, který má ideálně vše v pořádku a jedná férově?


Děkuji Vám za dočtení článku. Myslím, že je určitě na místě sdílet s Vámi i tuto stránku dnešní doby. Já se od všech těchto neetických jednání distancuji, ohrazuji se proti nim a o to více sázím na férovost a otevřenost. Tvrdím, že právě díky těmto hodnotám mám tu čest být zde pro Vás již od roku 2010. 

A všem, kdož mými online kurzy a službami prošli a umožnili mi, abych jim pomohl změnit své životy, tímto DĚKUJI, bylo a je mi ctí.

Co říci závěrem? Držím vám palce, abyste nikdy nenarazili na žádnou podobnou nekalou praktiku. A pokud se tak již stalo, dejte mi vědět, jaké máte zkušenosti a zda je šance, zda bychom mohli třeba společně vykročit na Vaši cestu transformace znovu a lépe.

PS: Pokud jsem se článkem někoho dotknul, pak vězte, že to nebylo mým cílem. Mým cílem je informovat hledající. Myslím si, že každý člověk má právo na čistý a férový přístup.

S úctou všem,

© Martin Ospalík

S něčím nesouhlasíte? Něco v článku se Vás dotklo? Tak to mě moc mrzí. Každý z nás má právo na své emoce. A pokud chcete, zkuste si je zpracovat a podívat se sami pro sebe, CO se Vás dotýká a PROČ to berete osobně?

Můžete k tomu použít například jednoduchou osvobozující techniku odpuštění a propuštění, kterou jsem popsal v jiném mém článku.

Chcete se podělit o svou zkušenost? Pomohl Vám článek? Dozvěděli jste se něco nového?