Co jsou čakry a na jakém principu fungují?

20.05.2021

Čakry. Mnoho lidí se ptá, co jsou to vlastně čakry a zda je mají také. Čakry má každý žijící člověk, protože kdyby je neměl, nemohla by jeho fyzická schránka fungovat. Ale ne každý je ochoten toto přijmout jako fakt. Čakry jsou energetická centra, která přirovnáváme k přírodním živlům (tattvám): tak jako naši existenci podporuje životadárná země, voda, oheň, vzduch, éter, stejně tak je naše tělo životně ovlivněno funkcí jednotlivých čaker.

Čakry mají hned několik funkcí a přitom si můžeme říci, co může být důležitější než to, že nás dělají živými. Ovšem to je jen výsledek jejich funkčnosti. Tato jednotlivá centra tedy dokážou vsakovat, zpracovat a následně rozvádět energii, neboli pránu, do různých částí těla. Dodávají energii, tedy vitalizují a kontrolují správné fungování všech orgánů uložených vně a každé naší části.

Díky stimulaci čaker a práci s nimi (např. Komyo Kai Reiki, Andělské Reiki a energie Shambally 1024 či Kristovy Shambally) lze ovlivňovat endokrinní systém. Lze říci, že čakry znamenají sílu na energetické úrovni a endokrinní žlázy jsou tatáž síla, ale z pohledu fyzické úrovně. Některé čakry jsou centry našich psychických schopností a jejich aktivací lze otevřít bránu neomezených duchovních možností, takzvaných siddhi, kdy jsme například schopni vnímat jemnohmotné energie, vidět auru, využívat jasnoslyšení, apod.

Těchto energetických center se v těle nachází nesmírně mnoho. A říkáme si, kde jsou a jak je můžeme ovlivnit? Pozitivní ovlivňování takového množství center se nám zdá být téměř nemožné, a proto se zabýváme převážně hlavními centry. V těle se tedy nachází hlavní a vedlejší čakry, stejně tak jako nám jsou známy hlavní a vedlejší vnitřní orgány - i to má podstatnou spojitost.

Původ výuky čaker sahá až do počátků lidstva

V sanskrtu znamená slovo čakra kolo nebo vír a to z toho důvodu, že přesně takto jsou popisovány, když jsou spatřeny. Každou jednotlivou čakru můžeme znázornit různým počtem okvětních lístků, od dvou po nespočet listů u sedmé čakry. Jejich rozdělení na lístky květu znázorňuje kanály energie, neboli nádís, které tělem proudí. Je jich mnoho, avšak centrální drahou je šušumna - spojuje kořenou čakru s korunní čakrou na temeni hlavy. Dále je to jinová introvertní dráha idy - vychází z levé strany kořenové čakry, prochází oblastí páteře až do levé nosní dírky. Pingala je janová extrovertní energetická dráha vystupující po pravé straně z kořenové čakry po páteři směrem k pravé nosní dírce.

Tato hlavní energetická centra jsou umístěna v pomyslném směru svislé osy vedené středem našeho těla. Z některých zdrojů se dozvídám o systému jedenácti čaker, většina zdrojů se však zmiňuje o sedmi hlavních čakrách. Můžeme brát v potaz také osmou čakru, zvanou Bindu, ale tím, že není příliš prozkoumaná, se o ní málokdo zmiňuje. Systém hlavních čaker tedy začíná dole - pod kostrčí - zde počítáme s první čakrou života, následuje druhá čakra umístěná přibližně v oblasti podbřišku, třetí čakra solar plexu ve středu našeho těla, čtvrtá čakra srdeční, pátá čakra komunikační je umístěna v oblasti krku, šestou čakru si při meditaci představujeme ve spodní části čela mezi očima, a sedmá čakra se otevírá těsně na vrcholku hlavy.

Je velice důležité udržovat čakry v harmonii, a tělo, coby jejich schránku, v co možná nejlepším stavu, aby mohla životadárná energie proudit volně celým tělem. Je to samozřejmě také vhodně zvolený životný styl (cvičení, strava, vyhýbání se škodlivinám, apod.), ale podle mého je nejdůležitější pozitivní a konstruktivní myšlení, protože tím si tvoříme svět. Veškeré negativní myšlenky, které zkonstruujeme ve svých hlavách nebo veškeré negativní pocity a postoje, jednoduše programy, které zároveň přijímáme za své ze svého okolí, mohou omezit nás, naši energii, čakry, tedy v závěru naše tělo. 

Akášické záznamy duše a jejich vliv na čakry

Čím více programů za svůj život nasbíráme, nebo si také některé přinese naše duše z minulých životů, tím hůře mohou naše čakry pracovat, vznikají různé blokády a to se projeví na fyzickém těle jako ztráta vitality, bolest, dále jako nemoc, až najednou schránka bez dostatku vitální energie vyhasíná. Proto je tak důležité a prospěšné znát funkce jednotlivých čaker. 

Výše popsané tzv. Akášické záznamy duše si může každý sám jedinečným a jednoduchým způsobem, čistě, krásně, efektivně vyčistit a vyřešit po absolvování kurzu metody Léčení Skrze Vyšší Já (LSVJ/SRT).

Očista čaker a péče o čakry

Je důležité udržovat jednotlivé čakry v rovnováze, aby naše těla mohla zdravě fungovat. Existuje celá řada osvědčených technik péče o čakry, od jednoduchých až po komplexní.

Jak dosáhnout harmonie nebo ji znovu získat při jakémkoliv problému? Velice nápomocnými pomocníky jsou v tomto semináře Komyo Kai ReikiAndělské Reiki nebo dále například Shamballa 1024.

Autor příspěvku:

Martin Ospalík

S láskou pro Vás připravuji tyto příspěvky.

Kdo je Martin?

Velmistr Reiki, Shambally a dalších systémů duchovního růstu, léčení, meditace a seberozvoje. Moji spirituální praxi jsem zahájil již v roce 2010 a za tu dobu prošlo mými online kurzy a programy 6000 klientů.

Nejnovější příspěvky na mém blogu

10. epizoda mého podcastu o duchovnu, energiích, meditacích a léčitelství. Dnes probereme snad nejčastější dotaz, který mi posíláte: "Jaké jsou rozdíly mezi Shamballou a Reiki?" Obsah epizody: 1:11 Reiki a Shamballa - co dříve? 10:15 Martinovy začátky s Reiki a Shamballou 18:25 Jaký je rozdíl mezi Reiki a Shamballou? 21:53 Cena kurzů 25:15...

8. epizoda mého podcastu o duchovnu, energiích, meditacích a léčitelství. Dnes se podíváme právě na meditaci - a zejména se dozvíte, jak správně meditovat a samozřejmě, jakých chyb se při meditaci vyvarovat. Obsah epizody: 0:50 Pro koho je meditace? 2:00 Účinky meditace 6:35 Co meditace není 11:20 Hudba při meditaci ano nebo ne 20:50 Jak správně...

5. epizoda mého podcastu o duchovnu, energiích, meditaci a léčitelství. Obsah epizody: 0:53 Vysoké a nízké vibrace 8:00 Jak prostředí ovlivňuje naší energii 13:45 Aura 22:33 Ženská a mužská energie 29:44 Jak se mít ráda