MULADHARA - PRVNÍ ČAKRA

07.07.2020

Nazýváme ji také čakrou kořenovou, je nezbytná, protože vyživuje všechny ostatní čakry, stejně tak jako strom potřebuje zakořenit v zemi, aby mohl žít. První čakře se tedy proto přiřazuje element země (prthvi). Znázorňujeme jí jasnou ohnivou červenou barvou. Její smyslovou funkcí je čich. Mantra pro tuto čakru je LAM.

Tato čakra je spojena s funkcemi dolních končetin (fyzické spojení se zemí), dále s krevním oběhem a rozmnožovací soustavou. Hormonální centrem jsou vaječníky a varlata.Zásobuje energií především páteř a kosti vůbec, prostatu, konečník, tlusté střevo, zuby a nehty, a dále ovlivňuje stavbu buněk (buňky jsou pro fyzické tělo základní stavební jednotka, stejně tak první čakra je základním kamenem pro systém čaker).

Souvisí s ní úzce témata existence (přežití), základních životních potřeb, útočiště a stability, peněz a strachů, které nás atakují, stability, uzemnění a psychické pohody. Je nesmírným zdrojem životní síly a nekončící vitality, něhy, zdravé smyslnosti, harmonického vývoje člověka od jeho vzniku z doby prenatální.

Jakékoliv disharmonické fungování této čakry se může projevit v některé výše zmíněné oblasti, ať už na fyzickém těle (bolesti, nemoci, nefunkčnost orgánu, apod.) nebo psychicky (např. nedokážu vyjít s penězi, nemám dostatek fyzických ani psychických sil, abych to zvládnul, cítím se být nepřítomen, není lehké zde pro mě žít, nemám to snadné, musím překonat to a ono a nevím jak) nebo také zastavení duchovního růstu.

V této čakře je také údajně ukryta tzv. hadí síla. Takovéto označení hadí síly pochází z indické mytologie pro jeho vlastnosti. Označení vychází ze sanskrtského slova kundalini (dále pak kunda, kundí - nádoba, věci mající kruhový tvar či obsah; kundala, kundalí - klubko provazu, náramek, cokoliv svázaného, had). Říká se, že je stočena do klubíčka jako had a vyčkává, až se může začít pomalu rozvíjet po páteři směrem nahoru, až do oblasti krční čakry.

Často se také hovoří o minulých životech, zda jsme již nějaké prožili a kde se berou některé vzpomínky, které nám něco připomínají, ale nemůžeme si vzpomenout co. To právě první čakra je sídlem těchto prožitých životů, stejně tak je zde uložena i karma, pro některé osud, kterou jsme si zasloužili svým počínáním ať už na fyzické, psychické či duchovní úrovni.

Vše je ukryto zde, pod zdánlivým závojem nevědomosti. Pro rozvoj této síly slouží různá cvičení, jedním z nejsnazších je dodýchávání s příslušnou mantrou, a to všech čaker vůbec, nejen kořenové. Čím výše stoupá hadí síla, tím více se člověk přibližuje duchovnímu bytí a uvědomuje si svou podstatu. Někde se můžeme dočíst, že kundaliní je brána poznání. Záleží jen na tom, jak si kdo zvolí.

Přeji Vám hojnost požehnání a těším se u příštího článku, ke kterému mě inspirujete. 

Martin Ospalík, lektor SHAMBALLA-REIKI.CZ